logo

Hashimotova tyreoiditída

Hashimoto

To, čo znie ako japonská značka alebo najnovší trend v sushi, je v skutočnosti jednou z najčastejších autoimunitných chorôb.

Hashimoto je autoimunitné ochorenie štítnej žľazy, ktoré je známe viac ako 100 rokov. Štítna žľaza je orgán veľkosti vlašského orecha v tvare motýľa a sedí tesne pod hrtanom. Je to endokrinná žľaza a produkuje dôležité metabolické hormóny fT4 a  fT3 .

Jej úlohou je produkovať hormóny, ukladať ich a uvoľňovať do tela krvou.

Hormóny štítnej žľazy regulujú mnohé metabolické procesy v tele a udržiavajú ich v rovnováhe. Majú vplyv na energetický metabolizmus a spotrebu kyslíka, regulujú telesnú teplotu a rovnováhu vody. Sú tiež dôležité pre fungovanie svalov a nervového systému. Od štítnej žľazy závisí aj funkcia srdca, obehový systém, gastrointestinálny trakt, ako aj psychický a emocionálny stav. Má významný vplyv na naše blaho.

 

Hashimotova tyreoiditída je najčastejšou formou zápalu štítnej žľazy. Je pomenovaná po japonskom lekárovi Hakaru Hashimoto, ktorý ho prvýkrát popísal v roku 1912. Pri autoimunitných ochoreniach je imunitný systém nesprávne zameraný. Normálne imunitné bunky útočia na toxíny a patogény, ktoré sa nezákonne dostávajú do tela, a pokúšajú sa ho infikovať. Imunitné bunky tiež odburávajú odumreté bunky, aby mohli zaujať miesto nové a čerstvé.

Telo si buduje imunitné bunky proti proteínom štítnej žľazy. To vedie k chronickému zápalu, ktorý spôsobuje nedostatočnú činnosť štítnej žľazy. Imunitné bunky omylom útočia na zdravé a endogénne bunky štítnej žľazy a ničia ich. Proces deštrukcie folikulov štítnej žľazy je pozvoľný, bezbolestný a môže prebiehať roky, kým sa porucha štítnej žľazy manifestuje a diagnostikuje. V závislosti od závažnosti ochorenia je štítna žľaza ovplyvnená vo väčšej alebo menšej miere. Ak sa s týmto procesom nič neurobí, autoimunitný proces je celoživotný a vedie k úplnému zničeniu štítnej žľazy.

Ako som už písala, na štítnej žľaze prebieha autoimunitný proces. Štítna žľaza je poškodená a nemôže produkovať dostatočné množstvo hormónov.

Klasická hypotyreóza

V dôsledku autoimunitného procesu a chronického zápalu štítnej žľazy sa však kusy štítnej žľazy príležitostne odlepia a dostanú sa do krvného obehu. Hormóny štítnej žľazy uložené v týchto kusoch sa uvoľnia jedným úderom a spôsobia krátke, ale intenzívne prepuknutie hyperaktívnej štítnej žľazy.

Práve to je dôvod, prečo je ťažké diagnostikovať Hashimoto. Postihnutí sa pohybujú medzi neaktívnou a hyperaktívnou štítnou žľazou. Pritom práve toto môže tiež poskytnúť dôležitú radu: Klasickým príkladom je výrazný pocit chladu z príležitostných výbuchov potu.

Symptómy Hashimota rozdeľujeme na neaktívnu a hyperaktívnu štítnu žľazu.

Hashimoto symptómy

Príznaky hypertyreózy

 • Chudnutie: Napriek zachovaniu rovnakého životného štýlu dochádza k príležitostnému chudnutiu, ktoré sa nedá vysvetliť.
 • Chvenie: Zvlášť v noci majú postihnutí z nevysvetliteľného dôvodu roztrasené prsty.
 • Potenie: Občasne sa potíme, najmä v noci.
 • Nervozita: Existujú aj chvíle so slabými nervami, aj keď ste za normálnych okolností sebavedomí ...
 • Nepokoj: Akoby sa malo niečo zlé stať.
 • Hnačka: Zdá sa, že trávenie sa zbláznilo a niekoľko dní sa vyskytla silná hnačka.
 • Palpitácia: Akoby ste vypili niekoľko šálok kávy alebo čaju, srdce vám zahrmí v hrudi. Najmä v noci, keď je zdravý spánok dôležitý.
 • Poruchy menštruačného cyklu: Disbalans hormonálneho systému.
 • Problémy s očami: začervenané a suché oči, v ťažkých fázach možno aj zhoršená zraková funkcia.

Príznaky hypotyreózy

 • Prírastok na váhe: Na váhe je zrazu o niekoľko kilogramov viac, hoci nerobíte nič iné ako obvykle.
 • Tvorba strumy: Pod hrtanom je viditeľné a hmatateľné zhrubnutie.
 • Únava: Napriek dostatočnému spánku a káve prevažuje chronická únava.
 • Problémy so spánkom: Ste unavení celý deň, ale večer v posteli stále nemôžete zatvoriť oči a je ťažké zaspať.
 • Zvyšujúca sa potreba spánku: Ostatní ľudia sú už po siedmich hodinách spánku v najlepšej forme, vy sami potrebujete spánok aj počas dňa.
 • Nízka tolerancia chladu: Čo môže byť mučenie, najmä na jeseň a v zime, začnete mrznúť už pri miernych výkyvoch teplôt. V noci je niekedy potrebných niekoľko prikrývok.
 • Depresia: Postihnutí ľudia často trpia úzkosťami a depresiou, ktoré si nevedia vysvetliť.
 • Nedostatok pohonu: Spolu s únavou a depresiou môže vzniknúť začarovaný kruh, ak sa už nemôžete pre nič dostatočne motivovať.
 • Zlá koncentrácia: V práci je ťažké sústrediť sa na úlohu, udržať sa jej a zapamätať si ju.
 • Vypadávanie vlasov: Čoraz viac prameňov vlasov uviazne v kefe na vlasy. A to aj v mladom veku.
 • Zápcha: Môže trvať niekoľko dní, kým môžete skutočne ísť na toaletu (môže to byť tiež spôsobené syndrómom dráždivého čreva).
 • Nízky pulz: Cvičenie je náročné, rovnako ako ranné vstávanie. Vyrovnanie obehu trvá niekoľko minút.
 • Suchá pokožka: A zdá sa, že krémy a hydratačné mlieka nepomáhajú.
 • Opuch: Typický opuch tváre, rúk a nôh so zadržiavaním vody.
 • Problémy s cyklom: Ženy za svoje menštruačné poruchy vinia svoje hormonálne preparáty alebo vonkajšie okolnosti, ale môže za to aj štítna žľaza.
 • Problém s potenciou u mužov: Môže za to aj štítna žľaza.
 • Krehké nechty: Aj pri miernom až strednom strese sa nechty ľahko lámu.
 • Chrapot a kašeľ: Chronický kašeľ, ktorý môže pretrvávať po celý rok. Príčinou môže byť zapálená štítna žľaza, ktorá tlačí na priedušnicu a spôsobuje nutkanie na kašeľ.
 • Hladina cholesterolu: Ak je v štítnej žľaze nedostatok metabolických hormónov, telo vylúči v čreve menej cholesterolu. To nevyhnutne zvyšuje hladinu cholesterolu.
 • Krvný tuk: To isté platí pre hodnoty krvného tuku. Jednoducho stúpajú bez zjavného dôvodu.

A veľa iných symptómov, spomenula som len tie najčastejšie. Inak ich je približne okolo 300.

Ako vidíte, príznaky Hashimoto sú veľmi rozmanité. U Hashimota je vidieť charakteristickú zmenu medzi zvýšenou funkciou a zníženou funkciou. Nedostatočná funkcia prevažuje dlhodobejšie. Spolu s únavou, možno depresiou, malou energiou, väčšou potrebou spánku a strumou sa jednotlivé diely ,,skladačky'' spájajú a vytvárajú celkový obraz: Hashimotovu tyreoiditídu.

Hashimoto symptómy u mužov a žien - existujú rozdiely?

Hashimotovou tyreoiditídou trpí približne 20% ľudí. Väčšina o tom ani nevie. 80% z pacientov sú postihnuté ženy. Príznaky sa medzi mužmi a ženami nelíšia. Hashimoto symptómy sú u oboch pohlaví rovnaké. Muži, samozrejme nemajú problémy s cyklom ale s potenciou.

Kedy Hashimoto príznaky zmiznú?

Hashimoto je autoimunitné ochorenie, školská medicína tvrdí, že je pre väčšinu postihnutých celoživotné. Hashimotove symptómy jednoducho spontánne nezmiznú a regresie sa vyskytujú iba v zriedkavých prípadoch. A tak sa symptómy iba potláčajú rôznými liekmy, ktoré celkový zdravotný stav iba zhoršujú.

Ale funkčná medicína (funkční endokrinológovia) rieši pacienta celostne a preto zdravým životným štýlom a určitými trikmi vo výžive a doplnkoch stravy je možné veľmi zmierniť až úplne odstrániť symptómy a tiež prejsť do remisie. To znamená, zastaviť autoimunitu, urobiť ju neaktívnu, následne sa dá regenerovať štítnu žľazu a podporiť ju v produkcii hormónov.

Ako je diagnostikovaný Hashimoto?

Na základe Hashimoto symptómov, ktoré musíte starostlivo pozorovať a zdokumentovať, si dohodnite stretnutie s lekárom. V ideálnom prípade by ste si mali viesť denník symptómov. Najlepšie ak to bude internista, odborník na funkčnú medicínu, odborník na ortomolekulárnu medicínu alebo endokrinológ. Odborník na epigenetiku a molekulárnu medicínu. Títo lekári majú zvyčajne najlepšie znalosti a najlepšie metódy na identifikáciu a diagnostiku Hashimotovej tyreoiditíde.

Hashimotova diagnóza - tri etapy

Hashimotova diagnostika prebieha v troch fázach:

 • Anamnéza
 • Krvný test
 • Zobrazovacie postupy

Tu je stručný prehľad troch úrovní.

Anamnéza: rozhovor s pacientom

Anamnéza je klasický rozhovor medzi lekárom a pacientom. Je to dôležité a nesmiete to podceňovať. U mnohých špecializovaných lekárov môže trvať niekoľko týždňov, kým sa dostanete k termínu.

Počas schôdzky bude mať lekár spravidla sedem minút na to, aby si vypočul vaše príznaky a vyšetril vás. To je príliš málo na štúdium komplexnej choroby, ako je Hashimoto. Vy a lekár musíte týchto sedem minút čo najlepšie využiť.

Krv, krvný test a protilátky - imunologický test

Lekár vám spravidla odoberie krv a vyšetrí parametre štítnej žľazy. Tu je dôležité, aby váš lekár meral nielen TSH, ale všetky hlavné hormóny štítnej žľazy. Len tak získate prehľad o zdraví štítnej žľazy a prípadnom autoimunitnom ochorení štítnej žľazy.

Tiež by sa mali merať protilátky. Prehľad hodnôt, ktoré by sa mali merať. TSH, fT3, fT4, rT3, anti-TPO, MAK, anti-TG, protilátky proti receptoru TSH (TRAK).

Do tohto bodu môže lekár s viac ako 90% pravdepodobnosťou povedať, či je alebo nie je prítomná Hashimotova tyroiditída. Pretože Hashimoto symptómy, ako aj hormóny a protilátky poskytujú dobré informácie o zdravotnom stave štítnej žľazy. Nakoniec použije ďalšie zobrazovacie techniky.

Zobrazovacie metódy

Ultrazvuk / sonogram: Ultrazvuk je klasikou medzi vyšetreniami štítnej žľazy. Ultrazvukové lúče sú zamerané na tkanivo štítnej žľazy a analyzuje sa hustota tkaniva. Mali by byť rovnomerné a vysoké. Pri Hashimotovej tyroiditíde je štítna žľaza hypoechoická, má rôznu hustotu a v tkanive štítnej žľazy je veľa dier.

Biopsia jemnou ihlou: Lekár môže odobrať vzorku tkaniva a nechať ju vyšetriť v laboratóriu. Tu je možné určiť imunitné bunky a zistiť, či dochádza k imunitnému útoku na štítnu žľazu.

Scintigrafia: Pri scintigrafii je pacientovi podaný roztok s rádioaktívnym jódom. Tento jód sa hromadí v štítnej žľaze. Toto je indikované v závislosti od toho, ako je štítna žľaza aktívna. Okrem toho je možné zistiť horúce a studené hrudky (uzle) a nádory. Ide o oblasti so zmenenou metabolickou aktivitou.

Hashimotova diagnóza je bezchybne možná pomocou metód uvedených v dvoch a troch fázach. Krvný test štítnej žľazy (zvýšené hladiny protilátok, zvýšené TSH, znížené fT4 a fT3) stačí v 90% prípadov. Ultrazvuk, scintigrafia alebo biopsia objasní všetky pochybnosti.

V klinickej praxi sa pri liečbe Hashimotovej tyreoiditídy u niektorých endokrinológov v Nemecku úspešne uplatnilo určovanie Thelper 1 (Th1) a Thelper 2 (Th2) dominantnosti imunokompetentných buniek u pacientov s ochorením štítnej žľazy pre bližšiu charakteristiku ochorenia, ako aj odporúčanie liečby autoimúnneho ochorenia. Identifikácia dominantnosti Th1 – respektíve Th2 subtypov Th(CD4) – a určovanie rovnováhy Th1 : Th2 teda predstavuje ďalší krok v subtypizácii pomocných T-lymfocytov (nosičov znaku CD4), v upresnení typu autoimúnneho ochorenia a upresnení liečby.

Nadmerná aktivita B-lymfocytov charakterizuje Th2 dominanciu. K cytokínom Th2 dominancie radíme IL-4, IL-10, IL-13, lebo tieto stimulujú tvorbu B-lymfocytov. Analýzou cytokínov v krvi sa dá určit typ dominancie Th1 alebo Th2.

Podľa profesora Kharaziana je až 90 % Hashimoto pacientov Th1 dominantných. Prevládajú aktivované NK-bunky a cytotoxické T- lymfocyty, ktoré atakujú štítnu žľazu.

Dominantné podmienky TH1:

 • Diabetes 1. typu
 • Skleróza multiplex
 • Hashimotova tyreoiditída
 • Gravesova choroba
 • Crohnova choroba
 • Psoriáza
 • Sjorenov syndróm
 • Celiakia
 • Lichen Planus
 • Reumatoidná artritída
 • Chronické vírusové infekcie

Dominantné podmienky TH2:

 • Lupus
 • Alergická dermatitída
 • Sklerodermia
 • Atopický ekzém
 • Sínusitída
 • Zápalové ochorenie čriev
 • Astma
 • Alergie
 • Rakovina
 • Ulcerózna kolitída
 • Viacnásobná chemická citlivosť

Keď sú bunky Th1 imunitného systému hyperaktívne, môžu potlačiť aktivitu Th2 a naopak. To môže byť problematické, pretože tieto dve zložky imunitného systému fungujú v citlivo vyváženom vzťahu. V prípade autoimunitného ochorenia môže nerovnováha ďalej viesť k útoku na zdravé tkanivo, a tým k zhoršeniu symptómov.

Na potvdenie Th1 dominancie sa vyšetrujú cytokíny IL-2, IL-12 a TNF - alfa a interferón. Na potvrdenie Th2 dominancie sa vyšetrujú cytokíny IL-4, IL-13 a IL-10. Sú to cytokíny, ktoré jednu alebo druhú dominanciu spredmetňujú a cytokíny spätne aktivujú supresorové a cytotoxické T - lymfocyty a NK-bunky (Th1 dominancia) alebo B-lymfocyty k tvorbe špecifických protilátok (Th2 dominancia).

Rovnováha TH1 / TH2 je dôležitá pre optimálne fungujúci imunitný systém a tým aj pre vaše zdravie.

Táto rovnováha sa však môže prevrátiť a imunitná rigidita TH1 alebo TH2 môže z dlhodobého hľadiska viesť k autoimunitným ochoreniam, chronickým zápalovým ochoreniam a alergiám.

Príčiny vzniku imunitnej rigidity TH1 alebo TH2 sú rôzne a dajú sa viac-menej odstrániť prirodzeným spôsobom príjmom živín a rastlinných látok, aby sa dosiahla rovnováha medzi imunitnými bunkami TH1 a TH2.

Aké liečebné procesy sú vhodné pri Hashimote?

Existujú rôzne možnosti terapie. Každá lekárska škola má svoju vlastnú metodiku liečby Hashimota.

Tu máte nasledujúce možnosti:

Konvenčná medicína

Podrobnejšie vysvetlím, ako funguje klasická konvenčná lekárska liečba Hashimotovej tyroiditídy. Odporúčam navštíviť endokrinologicky a holisticky zameraného lekára a začať s klasickou konvenčnou liečbou. Nižšie vysvetlím, ako táto kúra funguje a ako ju môžete doplniť zdravým životným štýlom.

Homeopatia

Homeopatia tiež ponúka možnosti liečby Hashimota pomocou rôznych homeopatických liekov a riešení. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy o účinnosti samotnej homeopatie alebo o použití homeopatických liekov. Preto neodporúčam homeopatiu ako jedinú liečbu.

Pri klasickom konvenčnom liečebnom ošetrení alebo zdravom životnom štýle (v lepšom prípade pri oboch) môžete homeopatiu používať ako doplnok. Samostatne nie je vhodná na liečbu.

Naturopatia a funkčná medicína

Tieto dve polia sa zaoberajú chronickým ochorením, akým je Hashimoto, nie príznakmi, ale príčinami. Tieto metódy sú väčšinou vedecky osvedčené a osvedčené aj skúsenosťami. Sú ideálnym doplnkom konvenčnej lekárskej starostlivosti. Pri autoimunitnom ochorení - Hashimotova tyreoiditída sa ukázalo, že fúzia konvenčnej medicíny a týchto dvoch smerov je veľmi účinná.

Moje odporúčanie: konvenčná medicína plus naturopatia / funkčná medicína s  prihliadaním na epigenetiku a molekulárnu medicínu.

Syntetický liek je vhodný na monitorovanie ochorenia a na zmiernenie symptómov.

Naturopatia a funkčná medicína sú veľmi vhodné na riešenie príčin ochorenia, zastavenie autoimunitného procesu a tým na docielenie remisie.

Vďaka dôslednej analýze krvi sa dá vyliečiť takmer každé ochorenie. Pri prihliadaní na epigenetiku a molekulárnu medicínu, ktoré sú založené na poznaní, že naše zdravie závisí od rovnováhy esenciálnych mikroživín: vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov, aminokyselín, esenciálnych mastných kyselín. Ak nie sú tieto látky v rovnováhe, dochádza ku chronicko-degeneratívnym ochoreniam. Keď sa znova uvedú do harmónie, nastane vyliečenie.

Z tohto dôvodu pri väčšine autoimunitných ochoreniach odporúčam úzku spoluprácu konvenčnej medicíny a prírodnej medicíny. Je potrebné riešiť nielen symptómy, ale aj príčinu stavu. Len tak je možné dosiahnuť remisiu a výrazné zvýšenie kvality života.

Problém liečenia iba s konvenčnou medicínou

Tak ako je konvenčná medicína dôležitá a hodnotná pri akútnych problémoch, ako sú infekcie, chirurgické zákroky, nádory a zlomeniny kostí, pri chronických ochoreniach rýchlo dosahuje svoje hranice.

Autoimunitné ochorenia sú toho najlepším príkladom:

Konvenčná medicína pozná metódy na potláčenie symptómov ochorenia. Nie je však zameraný na uzdravenie alebo riešenia príčiny.

Kým autoimunitný proces pokračuje, vo väčšine prípadov sú potlačené iba symptómy. Liečba Hashimota štandardnými liekmi má za následok iba v niekoľkých prípadoch zlepšenie ochorenia. Lekár a pacient, nedbalo povedané, sledujú, ako štítna žľaza roky klesá a zmenšuje sa.

Konvenčná medicína však pozná správnu diagnózu a správne metódy na potlačenie symptómov. Pri niektorých autoimunitných ochoreniach to môže zachrániť život.

To však nie je prípad Hashimotovej tyreoiditídy, takže spolupráca konvenčnej medicíny a prírodnej medicíny je tu obzvlášť dôležitá.

Ako teda vyzerá klasická Hashimotova terapia?

Proces úpravy Hashimoto

Hashimoto má zvyčajne výrazne zvýšené hladiny TSH, znížené hladiny fT3 a zvýšené protilátky proti štítnej žľaze. Okrem toho dochádza k silnému zápalu a infiltrácii štítnej žľazy imunitnými bunkami.

S ohľadom na to vyzerá Hashimotova klasická liečba takto:

L-tyroxín, Euthyrox

Lekár najskôr predpíše L-tyroxín. L-tyroxín je umelý, t.j. syntetický, variant fT4, jedného z hormónov štítnej žľazy.

V závislosti od hmotnosti pacienta a závažnosti ochorenia sú dávky medzi 50 a 150 µg normálne.

Existujú dva dôvody na použitie L-tyroxínu:

 • Štítna žľaza kvôli chorobe už neprodukuje dostatok hormónov. Na pomoc sa teda pridáva umelý hormón. Na druhej strane, štítna žľaza musí pracovať menej a zápal by mal ustúpiť.
 • Tvorba fT4 generuje vo veľmi malom meradle voľné radikály , ktoré môžu už poškodenú štítnu žľazu ďalej poškodiť. Zdravá štítna žľaza sa s tým dokáže vyrovnať, chorá ako Hashimotova už menej.

Preto keď je predpísaný L-tyroxín, hladiny zápalu zvyčajne o niečo klesnú.

Okrem predpísaneho lieku by ste mali doplniť aj 200 µg selénu (selenometionínu) a 20 mg zinku(glukonát zinočnatý alebo citrát zinočnatý) - pretože telo potrebuje selén a zinok na to, aby bolo schopné produkovať aktívny hormón fT3 z fT4 . Avšak nie na trvalo, len na začiatok, neskôr prijímať minerály a stopové prvky z upravenej stravy, bohatej práve na zinok, selén a iné potrebné vitamíny ako E, D, K.

L-tyroxín je neúčinný, ak sa súbežne neužívajú selén a zinok.

Prax ukazuje, že väčšina Hashimotových pacientov má nedostatok oboch týchto živín.

Zároveň je mimoriadne dôležité zvážiť moje odporúčania týkajúce sa Hashimotovej diéty (AIP-PALEO/protizápoalové stravovanie) a zdravého životného štýlu. Viac sa dočítate v mojej knihe AIP-PALEO. Pretože to je zásadný bod: konvenčnú medicínu je potrebné doplniť prírodnou medicínou a biochémiou.

V opačnom prípade sú vaše šance zbaviť sa Hashimotových symptómov a iných chorôb, intolerancií, alergií raz a navždy veľmi mizivé.

Zostaňme zatiaľ pri klasickej terapii, kým sa dostaneme k výžive. Čo sa stane po užití L-tyroxínu?

Monitorovanie hodnôt

Ošetrujúci lekár bude pozorne sledovať vaše hodnoty štítnej žľazy (hormóny, hodnoty zápalu, protilátky). To znamená, že vyšetrenie by malo byť naplánované každé štyri až šesť týždňov. Musí sa skontrolovať, či je zápalový proces obsiahnutý, či štítna žľaza opäť funguje lepšie a či sa autoimunitný proces ďalej nerozširuje.

Chirurgické odstránenie štítnej žľazy

To môže byť nevyhnutné, pri rakovine štítnej žľazy, alebo po určitom bode a stupni zničenia, aby sa zabránilo rozšíreniu autoimunitného procesu do iných orgánov.

Štítna žľaza je úplne odstránená. Výsledkom je neodmysliteľný celoživotný príjem umelých hormónov štítnej žľazy alebo extraktu zo sušenej štítnej žľazy zo zvierat.

Ale ani tu neprepadajte panike: telo môže naďalej žiť bez štítnej žľazy, ak sa budú aj naďalej užívať hormóny alebo výťažky zo štítnej žľazy.

Najdôležitejšie je však zabrániť tomu, aby to zašlo tak ďaleko. Dodržujte preto lieky predpísané lekárom a moje rady týkajúce sa zdravého životného štýlu a stravovania.

Vedľajšie účinky liečby Hashimoto

Klasická liečba Hashimoto je založená iba na niekoľkých liekoch v porovnaní s inými autoimunitnými ochoreniami, ako je reumatoidná artritída.

Vo väčšine prípadov je predpísaný iba L-tyroxín alebo extrakt zo štítnej žľazy. Príznaky hypotyreózy by preto mali byť menšie a mali by ste cítiť viac energie a chuti do života. Vaše trávenie by malo fungovať lepšie a mal by sa aj o niečo zvýšiť športový výkon.

Sťažnosti napriek liečbe

Príznaky, ktoré sa môžu objaviť počas liečby, zvyčajne nesúvisia s liekom. Môže sa stať, že lieky nezaberú a autoimunitný proces sa stále rozširuje a zhoršuje.

Ak si to všimnete, je dôležité, aby ste o tom informovali lekára, aby sa predišlo ešte horšiemu. Ak sa príznaky zhoršia, nie je to dobré znamenie. Potom by sa mali okamžite prijať opatrenia na zmiernenie zápalu.

Chudnutie a Hashimoto?

Väčšina pacientov s problémami so štítnou žľazou (hypotyreóza alebo Hashimotova tyreoiditída) pociťuje priberanie a tým aj obezitu, preto je chudnutie často ich prvým cieľom.

Len so zdravou výživou a životným štýlom a správnymi živinami štítnej žľazy sa dá efektívne schudnúť. Podľa mojich vlastných skúseností a recenzií od mojich klientov som pre vás spracovala on-line kurz Hashimoto a chudnutie, kde máte presný návod a postup ako na to.

K chudnutiu dochádza prirodzene, pretože ako sa vám zvyšujú hormóny štítnej žľazy, vaše telo spotrebuje viac energie.

Aby ste však plne podporili regeneračný proces štítnej žľazy, v počiatočnej fáze terapie neodporúčam nadmerné cvičenie. Doprajte svojej štítnej žľaze potraviny a živiny, ktoré potrebuje na regeneráciu. V každodennom živote sa príliš nestresujte a štítna žľaza sa vám poďakuje.

Akonáhle bude štítna žľaza opäť fungovať lepšie, chudnutie bude oveľa jednoduchšie.

Hashimotova predpoveď

Lekári väčšinou trvdia, že Hashimoto je nevyliečiteľný a vyžaduje si celoživotné liečenie.

A presne to sa stane, ak s Hashimotom buď neurobíte vôbec nič alebo sa budete riadiť štandardnou konvenčnou lekárskou terapiou. Ak však túto terapiu doplníte zdravšou stravou a životným štýlom, a živinami, je veľká šanca, že sa budete mať oveľa lepšie. Je tiež možná remisia, t.j. úplné vyriešenie symptómov.

Ako to urobiť, sa dozviete v on-line kurze Základný kurz o Hashimotovej tyreoiditíde.

 

HASHIMOTKY © 2022