logo

Zmena časového posunu negatívne vplýva na štítnu žľazu!


Zmena času - či už ide o letný čas, alebo cestovanie do iného časového pásma, hlavne teraz v letnom období, keď letíte k moru - ovplyvňuje vnútorné hodiny vášho tela, teda cirkadiánny rytmus. Pre niektorých ľudí je najhoršia únava a úzkosť, u iných môžu mať takéto zmeny času vážnejšie a dlhodobejšie následky.

Letný čas spôsobuje jednohodinový časový posun. Tieto zmeny času sa vykonávajú s cieľom zvýšiť dostupné denné svetlo večer na jar a ráno na jeseň. Zámerom letného času je lepšie vyhovieť hlavným činnostiam ľudskej populácie.

Posunutie hodín o jednu hodinu späť počas jarného letného času zvyčajne vedie k strate kvality spánku v nasledujúcich týždňoch.

Zmena času – či už ide o letný čas, alebo cestovanie do iného časového pásma, hlavne teraz v letnom období, keď letíte k moru – ovplyvňuje vnútorné hodiny vášho tela teda cirkadiánny rytmus. Pre niektorých ľudí je najhoršia únava, u iných môžu mať takéto zmeny času vážnejšie a dlhodobejšie následky.

Keď cestujete lietadlom, ocitnete sa  v inom časovom pásme. Ak je časový rozdiel aspoň päť hodín, západ a východ slnka nastanú pre vás a vaše vnútorné hodiny v neočakávaných časoch. Výsledný diskomfort sa nazýva jet lag .

Dôvodom vašich fyzických a psychických porúch je, že vaše vnútorné hodiny nezodpovedajú času vášho nového miesta. Pre jet lag je typická pretrvávajúca únava a iné nepríjemnosti .

Znamená to narušenie vášho obvyklého cyklu spánku a bdenia. Biorytmické procesy vo vašom tele nezodpovedajú zmene zo dňa na noc, ktorú skutočne zažívate. To spôsobuje psychické a fyzické problémy.

Vnútorné cirkadiánne hodiny vášho tela

Cirkadiánne hodiny sa skladajú z desiatok tisíc neurónov. Nachádza sa vo vašom mozgu a je determinovaný hlavne svetlom.

Cirkadiánny rytmus potvrdzuje, že ľudia podobne ako mnohé iné zvieratá, sú sezónne tvory. Cirkadiánne rytmy koordinujú mentálne a fyzické systémy v celom tele. Tráviaci systém produkujú bielkoviny tak, aby zodpovedali obvyklému načasovaniu prijímaniu jedál, a endokrinný systém reguluje hormóny tak, aby vyhovovali bežnému výdaju energie.

Cirkadiánne rytmy sú v celom tele prepojené s hlavnými hodinami, ktoré sa nachádzajú v mozgu. Niekedy sú označované aj ako vnútorné časové hodiny. Konkrétne sa nachádzajú v suprachiazmatickom jadre (SCN), ktoré je v časti mozgu nazývanej hypotalamus. Počas rôznych častí dňa vysielajú hodinové gény v SCN signály na reguláciu aktivity v tele.

Denná produkcia TSH

Hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH) produkuje vaše telo každý deň. To znamená, že hladiny TSH nie sú počas dňa rovnaké. Hladiny TSH zodpovedajú energetickým potrebám vášho tela a všetkým metabolickým procesom, takže produkcia TSH je počas spánku nižšia. Umelé narušenie cirkadiánnych rytmov – ako je letný čas , alebo časový posun počas dovolenky pri mori– môže interferovať s produkciou hormónov štítnej žľazy.

Čo môžete očakávať v dňoch po prechode na letný čas, alebo pri cestovaní do iného časového pásma ak máte nedostatočne aktívnu štítnu žľazu?

 • častá únava
 • kratšia doba spánku
 • horšia kvalita spánku
 • tráviace problémy
 • bolesť hlavy
 • horšia nálada
 • úzkosť
 • horšie zvládanie stresových situácií
 • problém s pamäťou a koncentráciou
 • zníženie produkcie hormónov štítnej žľazy FT3 a FT4

 

Ak si počas tohto obdobia necháte urobiť krvný test, vaše hladiny TSH, FT3 a FT4 nemusia byť také reprezentatívne pre vašu celkovú funkciu štítnej žľazy.

Tipy na prechod na letný čas a pri cestovaní do iného časového pásma

 

1. Postupne si upravte čas spánku

Začnite niekoľko dní pred zmenou času a každý deň choďte spať o 10 až 20 minút skôr ako zvyčajne. Postupne sa snažte upravovať svoje ďalšie denné aktivity – ako je čas jedla a cvičenie – v priebehu týždňa predtým.

2. Extra spánok pred zmenou času

 Snažte sa spať čo najviac, a ak je to možné, spite o niečo dlhšie, kým sa čas nezmení. To môže pomôcť vášmu telu udržiavať optimálne fungovanie v každodennom živote a vyhnúť sa problémom s pamäťou a koncentráciou.

3. Dbajte na dostatok prirodzeného svetla

Snažte sa získať dostatok denného svetla v dňoch pred a po zmene času. Ranné denné svetlo pomáha vašim denným hodinám prispôsobiť sa novej rutine. Ak nemôžete ísť von, uistite sa, že môžete do svojho domova pustiť dostatok prirodzeného svetla alebo použite lampu na svetelnú terapiu.

4. Jedzte nutrične vyváženu stravu

Konzumácia vyváženej stravy s dostatkom vlákniny, ovocia a zeleniny môže zlepšiť kvalitu spánku. Vyhnite sa jedeniu niekoľko hodín pred spaním, snažte sa obmedziť ťažké jedlá a obmedzte kofeínové nápoje, aby ste predišli problémom so spánkom.

5. Buďte fyzicky aktívni

Fyzická aktivita rôznej intenzity a trvania je spojená s lepšou celkovou kvalitou spánku. Ak je to možné, snažte sa byť fyzicky aktívny vonku na čerstvom vzduchu.

 

Čo robiť po prílete do destinácie

 • Či už letíte na východ alebo na západ zemegule, jedným z doporučení je, aby ste sa snažili zostať hore do tej doby, kým nenastane noc v danej krajine. 
 • Slnečné svetlo napomáha nastaviť správny denný režím. Nezaťahujte cez deň závesy, vystavujte sa slnečným lúčom a nenoste v prvých dňoch slnečné okuliare. 

 

 

Dôležité je uvedomiť si, že neexistuje žiadna zázračná pilulka, ktorá by úplne odstránila jet lag. Stručne povedané - cirkadiánny rytmus a metabolizmus nemôžete narušiť. Synchronizáciu vnútorných hodín tela však možno vykonať pomerne rýchlo a nemusíte sa cítiť zbití celé dni, keď vám chýba energia, nemáte náladu ani chuť do jedla a vôbec vám to nemyslí.

Klaudia Pazgan

Publikované:   01.6.2022

HASHIMOTKY © 2022