logo

Účinné byliny a adaptogény pre správnu funkciu štítnej žľazy

Pokiaľ ide o liečbu hypotyreózy pomocou bylín, existuje množstvo výhod a benefitov, ktoré prinášajú. Takže si poďme uviesť niektoré z nich. Pomôžu pri únave, strese, obezite, vyrovnavajú horm. štítnej žľazy, znižijú protilátky a vysoké TSH a omnoho viac

 Pokiaľ ide o liečbu hypotyreózy pomocou bylín, existuje množstvo výhod, takže si poďme uviesť niektoré fakty. Hypotyreóza je stav, keď štítna žľaza nevytvára dostatok hormónov štítnej žľazy. Existujú rôzne príčiny hypotyreózy, ako sú autoimunitné stavy, diéta, lieky, environmentálne expozície a chirurgické odstránenie štítnej žľazy.

Tu je niekoľko bylín, ktoré sa  používajú na hypotyreózu.

 

 

Cordyceps sinensis - táto hubová bylina môže zlepšiť kardiovaskulárne zdravie a znížiť hladinu cholesterolu.  Je to skvelá voľba pre pacientov, ktorí sú extrémne unavení. Môže pomôcť s citlivosťou na inzulín a kardiovaskulárnym zdravím.

Centella asiatica alebo Gotu -  je to skvelá adaptogénna bylina bohatá na atioxidanty, ktorá podporuje zdravie mozgu, nervy a náladu. Považuje sa za jednu z bezpečnejších adaptogénnych bylín a pacienti ju vo všeobecnosti dobre znášajú. Jedným z najčastejších subjektívnych symptómov, ktoré pacienti s hypotyreózou uvádzajú, je „mozgová hmla“. Centella v bylinnej receptúre môže pomôcť podporiť kognitívne funkcie.

Vďaka obsahu kyseliny hyalurónobej, glycínu a protizápalovým vlastnostiam zvyšuje hydratáciu pokožky. Nielen že pokožku hydratuje, ale aj napína, a tak zabraňuje vzniku vráskam.

Glycyrrhiza glabra, lepšie známa ako sladké drievko - táto huba môže pomôcť s únavou, citlivosťou na inzulín a kardiovaskulárnym zdravím.

Sladké drievko je  indikované na zlepšenie hladín kortizolu. Znížená funkcia štítnej žľazy ovplyvňuje iné endokrinné systémy, ako sú nadobličky, ktoré produkujú kortizol. Ak po liečbe hypotyreózy pociťujete pretrvávajúcu únavu, môže to byť spôsobené ťažkosťami s nadobličkami.

Sladké drievko je neuveriteľná bylina, ktorá môže pomôcť zlepšiť hladinu kortizolu a znížiť únavu..

Agaricus - šampiňón brazílsky - je to adaptogén, ktorý je výborný prie liečbe alergií a autoimunitných ochorení. Stimuluje imunitný systém, reguluje úroveň cukru v krvi. Vyrovnáva hormóny štítnej žľazy T4 a T3.

Okrem dokázaných protirakovinových vlastností huby prebieha aj výskum jej imunomodulačných, antialergických, antidiabetických a antivírusových účinkov.

Rhodiola rosea - je už dlho známa ako  prírodná látka, ktorá nešpecifickými spôsobmi zvyšuje odolnosť proti stresu. Konzumácia adaptogénov v stresových obdobiach vám pomôže lepšie zvládať stresové situácie. Rhodiola je vhodná proti únave stresu, úzkosti, psychickej únave a depresívnym stavom. Zlepšuje funkciu mozgu.

Nigella Sativa alebo čierny rasca sa používa pri autoimunitných stavoch, ako je Hashimoto. Pomôže znížiť zvýšené hladiny protilátok. Bolo tiež hlásené, že pomáha znižovať hladiny TSH a zvyšovať hladiny T3, okrem toho, že pomáha znižovať prírastok hmotnosti, ktorý sa často pozoruje u pacientov s hypotyreózou.

Fucus vesiculosus, alternatívne známy ako Močový mechúr - je bylina, ktorá sa najčastejšie spája s liečbou hypotyreózy. Ide o produkt z morských rias, ktorý sa často používa pri hypotyreóze kvôli obsahu jódu. Nedostatočné hladiny jódu môžu spôsobiť hypotyreózu – avšak užívanie ďalšieho jódu ( z iných zdrojov ) môže byť škodlivé pre vašu štítnu žľazu.

Jód má veľmi úzky terapeutický index, čo znamená, že príliš veľa alebo príliš málo jódu môže byť škodlivé.

TIP 1: Liečivé biliny a adaptogény neužívajte naraz viac ako 2 druhy.. Vždy pozerajte na to, čo vás najviac trápi a podľa toho si vyberte najvhodnejší adaptogén.

Príklad 1: trápi ma únava a mám zníženu funkciu štítnej žľazy aj napriek syntetickým hormónov, ktoré užívam. V tomto prípade volím Sladké drievko a Cordyceps.

 

Príklad 2: trápi ma nadváha a mám veľký percentuálny nepomer medzi horm. štítnej žľazy T3 a T4. Volím Agaricus a Čiernu rascu.

TIP 2: Autoimunitné ochorenia, ako aj Hashimoto reagujú veľmi citlovo na rôzne lieky, byliny, adaptogény, preto treba začať s nízkymi dávkami a postupne zvyšovať na dávku, ktorá je uvedená na príbalovom letáku daného adaptogénu/lieku atd...

 

Tradične používané bylinky/adaptogény často samé o sebe nestačia na liečbu hypotyreózy.

Ale v kombinácii s liečivom a zmenou stravovania pomôžu, aby ste sa cítili lepšie tým, že zmiernia príznaky, ako je únava, prírastok hmotnosti a stres, a navyše znížia zvýšené hladiny protilátok štítnej žľazy pozorované pri autoimunitných hypotyreóznych stavoch. Pred rozhodnutím o možnosti liečby, alebo o zmene plánu liečby informujte svojho endokrinológa.

 Ak vám bola diagnostikovaná hypotyreóza alebo Hashimoto, alebo si myslíte, že máte hypotyreózu, som tu, aby som odpovedala na otázky a pomohola vám, aby ste sa opäť cítili dobre. www.hashimotky.sk

Klaudia Pazgan

Publikované:   08.9.2022

HASHIMOTKY © 2022