logo

Hormonálne toxíny vplývajú na štítnu žľazu

Hormonálne toxíny, tiež známe ako znečisťujúce látky meniace hormóny alebo látky narúšajúce endokrinný systém (EDC), sú chemikálie, ktoré narúšajú hormonálny systém. Obzvlášť známymi hormonálnymi jedmi sú napríklad bisfenol A (BPA) a ftaláty, ale aj niektoré pesticídy.

Hormonálne toxíny, tiež známe ako znečisťujúce látky meniace hormóny alebo látky narúšajúce endokrinný systém (EDC), sú chemikálie, ktoré narúšajú hormonálny systém. Obzvlášť známymi hormonálnymi jedmi sú napríklad bisfenol A (BPA) a ftaláty, ale aj niektoré pesticídy. Tieto látky sa nachádzajú v mnohých každodenných výrobkoch, ako sú kozmetika, obaly na potraviny alebo textil... Súvisia okrem iného s rakovinou semenníkov a prsníka, cukrovkou, obezitou, neurologickými poruchami a neplodnosťou. Homonálnymi znečisťujúcimi látkami sú ovplyvnené najmä tehotné ženy, pretože plody sú obzvlášť citlivé na EDC. WHO v súvislosti s EDC hovorí o globálnej hrozbe.

Takzvané EDC sú všade:

nájdeme ich v mnohých každodenných výrobkoch, ako sú parabény v kozmetike alebo bisfenol A v plastových výrobkoch. Ale pesticídy a biocídne prípravky môžu obsahovať aj hormonálne aktívne látky. Do životného prostredia sa dostávajú cez intenzívne konvenčné poľnohospodárstvo a cez kanalizáciu. Ľudia môžu byť vystavení úletu, vnútornému vzduchu, predmetom každodennej potreby, ktoré obsahujú biocídy a rezíduá pesticídov v konvenčne vyrábaných potravinách.

Chemikálie narúšajú endokrinný systém.

Endokrinná sústava alebo endokrinný systém  ''je sústava endokrinných žliaz – žliaz s vnútorným vylučovaním. Tieto žľazy produkujú biologicky aktívne látky – hormóny, ktoré ovplyvňujú činnosť rôznych orgánov tela a prenášajú informácie vo vnútri tela. Ich úlohou je zabezpečiť v organizme stálosť vnútorného prostredia, tzv. homeostázu. Žľazy úzko spolupracujú s nervovým systémom, dokonca niektoré časti nervovej sústavy (hypotalamus, dreň nadobličiek) majú funkciu endokrinných žliaz''

Medzi endokrinné žľazy patrí:

Už niekoľko rokov je pozorovaný znepokojivý vývoj: narastajú poruchy správania, klesá globálny inteligenčný kvocient a pribúdajú autizmus a psychosomatické abnormality. Príčinou je človek, ktorý toxínmi z prostredia zasahuje do hormonálnej rovnováhy všetkých živých bytostí. Dôležitým regulátorom ľudského vývoja je štítna žľaza. Správne však môže fungovať len vtedy, ak je dostatok jódu a iných minerálov. Napríklad endokrinné disruptory, ako je chlór v polychlórovaných bifenyloch (pesticídy) a bróm v polybromovaných bifenyloch (spomalovače horenia), môžu vážne narušiť funkciu štítnej žľazy.

Okrem týchto bifenylov sa veľké množstvo brómu a chlóru nachádza aj v potravinách, ako sú riasy, orechy, ryby, jedlá soľ, syry a konzervy. Tieto halogény však majú negatívny vplyv na rovnováhu jódu, pretože využívajú rovnaké absorpčné cesty v tele ako jód. To výrazne znižuje vstrebávanie jódu a natrvalo narúša činnosť štítnej žľazy. Na rozdiel od chlóru a brómu je jód nevyhnutný pre štítnu žľazu, pričom 80 % obsahu jódu v našom tele je uložených v štítnej žľaze.

 

Kde je problém?

Táto téma sa na Slovensku takmer nevyskytuje. Pre obyvateľstvo je preto potrebný komplexný informačný koncept, aby sa ukázalo, ako sa možno vyhnúť kontaktu s VDO v každodennom živote. Je to o to dôležitejšie, že doteraz v podstate neexistujú žiadne právne predpisy, ktoré by poskytovali spoľahlivú ochranu pred týmito nebezpečnými látkami. EDC možno nájsť v mnohých výrobkoch vyrobených z plastu, v kozmetike, textíliách, hračkách, ako zvyšky endokrinných pesticídov v potravinách, v biocídnych výrobkoch a mnoho ďalších – väčšinou bez vedomia spotrebiteľa.

Je iróniou, že tí najmenší z našej spoločnosti nesú najväčšie riziká, pretože už v maternici môžu malé množstvá EDC narušiť hormonálny systém a tým aj vysoko citlivé procesy vývoja orgánov a mozgu v embryách. Vedci už dlho volajú po prísnejších vzdelávacích opatreniach a prísnom zákaze používania s cieľom znížiť záťaž ľudí a životného prostredia EDC.

Kde všade sa môžeme stretnúť s hormonálnymi toxínami?

Potraviny: hlavne mlieko a mäso, zo zvierat z klasického chovu, tu zvierata prichádzajú do styku s pesticídmi, ktoré sa nachádzajú v ich krmive. Mlieko obsahuje príliš veľa estrogénov.

Voda: obsahuje väčšinou hormonálne látky, čističky nedokážu dostatočne odstrániť rezíduá liekov, hormonálnej antikoncepcie, antibiotík, pesticídov, herbicídov

Nábytok, koberce, madrace: konzervačné činidlá, farby, laky, lepidlá, fungicidy.... Sedačky, madrace a koberce obsahujú spomalovače horenia, bromované látky - ktoré patria medzi ''hormonálne jedy''

Kozmetika a dekoratívna kozmetika:  obsahuje parabeny, BPA, konzervačné látky

Pracie prostriedky a drogéria: obsahujú syntetické vonné látky..

Textil:  obsahuje polyamidy a polyakryláty, bavlna - ktorá je synteticky vyrobená

Každý z nás môže znížiť záťaž hormonálnych toxínov, ktoré na nás vplývajú denne.. A to tým, ako budeme pristupovať k výberu a kúpy kozmetiky, drogérie, pracích prostriedkov, textilu, filtrov na vodu, ktorými eliminujeme škodlivé látky. Takto môžeme do značnej miery ovplyvniť prostredie, v ktorom žijeme. S vlastnou aktivitou, môžeme inšpirovať aj svojich blízkych a okolie.

 

Textíl a oblečenie dôležité aby sme pozerali na certifikáty, pri pestovaní bio bavlny sa nesmú používať syntetické chemické pesticídy, hervicídy ani chemické hnovivá..

Certifikáty sú určené k záruke, že daná bavlna bola vypestovaná ekologicky a v súlade Fair Trade princípov.

Certifikáty

  • Oeko-Tex Standard 100
  • Organic cotton
  • Global Organic Textile Standard (GOTS)

Tip: odevy tmavej farby majú vyššiu hodnotu koncentrácie chemických látok ako odevy bledej farby. Hlavne spodné prádlo volíme v bledších farbách.

Voda - kvalita vody má zásadný vplyv na ľudské telo, jeho fungovanie ako aj na zariadenia, ktoré prichádzajú do každodenného styku s vodou. Úprava pitnej vody prostredníctvom technológií na úpravu vody umožní vyhnúť sa týmto vplyvom.

  • Dezinfekcia UV lampou
  • UV lampa Aqualive Technology je určená k odstráneniu bakterií, cýst a vírusov z vody pomocí UV žiarenia.
  • Automatický zmäkčovač vody
  • Odstraňovanie železa a mangánu
  • Plnoautomatická úpravňa vody pre efektívne odstraňovanie vysokých hodnôt tvrdosti vody, železa, mangánu, amoniaku a organických látok.
  • Vodovodné filtre

Potraviny - kupujeme hlavne bezobalové potraviny, potraviny v bio kvalite, lokálne a sezónne. Čerstvé produkty môžeme nakupovať od lokálnych producentov, trvanlivé napríklad na e-shopoch, kde si môžeme z pohodlia domova preštudovať zloženie a vybrať tak ten najlepší možný variant.

Pre určovanie kvality potravín je nutné obrátiť pozornosť na zloženie produktov, spôsob ich ďalšieho spracovania a určiť kritéria kvality na základe percentuálneho zastúpenia jednotlivých zložiek.

Tabuľka škodlivých emulgátorov, ktorým by sme sa mali vyhýbať!

E107 Žluť 2G

E110 Žluť SY

E120 Kyselina karmínová

E121 Citronová červeň 2

E123 Amarant ( Cl potravinárska červeň 9 )

E124 Ponceau 4R (Cl potravinárska červeň , Košenilová červeň A)

E128 Červeň 2G ( Cl potravinárská červeň 10, Azogeranin )

E133 Brilantná mod. FCF ( Cl potravinárská mod. 2 )

E155 Hneď HT ( CI potravinárská hneď 3 )

E210 Kyselina Benzoová

E220 Oxid siričitý

E221 Siričitan sodný

E222 Hydrogensiričitan sodný

E223 Disiričitan sodný

E224 Disiričitan draselný

E225 Siričitan draselný

E226 Siričitan vápenatý

E227 Hydrogensiričitan vápenatý

E228 Hydrogensiričitan draselný

E230 Bifenyl

E232 Orthofenylfenolát sodný

E240 Formaldehyd

E249 Dusitan draselný

E250 Dusitan sodný

E284 Kyselina boritá

E285 Tetraboritan sodný (Borax)

E312 Dodecylgallát

E319 Terciálný butylhydrochinon (TBHQ)

E620 Kyselina l-glutamová

E621 L-glutaman sodný

E622 Glutaman draselný

E623 Glutaman vápenatý

E624 Glutaman amonný

E625 Glutaman horečnatý

E921 L-cystin

E924a Bromičnan draselný

E925 Chlor

E940 Dichlordifluormetan

E951 Aspartam

E952 Cyklamáty

E954 Sacharin

 

Kozmetika, dekoratívna kozmetika a drogéria - starostlivosť o pleť a telo nepotrebuje žiadne chemikálie, preto si môžeme kúpiť, alebo dokonca doma vyrobiť prírodnú kozmetiku bez syntetických prísad. Jednoduché, účinné organické zložky, ktoré sú dobré pre pokožku. Len to, čo pleť naozaj potrebuje. Aby pokožka mohla opäť dýchať. Na trhu existuje veľa e-shopov, ktoré predávaju non-toxic kozmetiku a drogériu. Kozmetiku si môžeme vyrobiť aj sami, dostupnej literatúry práve na túto tému je dosť, recepty nájdeme aj na internete..

www.wereco.store

www.zerotoxic.sk

www.prirodaregenerujenas.cz

 

Klaudia Pazgan

Publikované:   21.2.2022

HASHIMOTKY © 2022