logo

Aminokyseliny

Nedostatok aminokyselín je častou príčinou dlhoročného telesného utrpenia, a pritom sa dá celkom ľahko odstrániť, len to treba vedieť!

Ak chýbajú aminokyseliny, alebo ich nie je dostatok, môže dôjsť k nespočetným chorobám. Nedostatok aminokyselín je častou príčinou dlhoročného telesného utrpenia, a pritom sa dá celkom ľahko odstrániť, len to treba vedieť.

Ako sa čo nazýva?

Zasvätím vás do chémie tela, aby ste mohli dobre argumentovať o jeho zázračných stavebných prvkoch...Každá bielkovina je vytvorená z aminokyselín, sú to takzvané biologické makromolekuly. Najmenšie proteíny pozostávajú len z dvoch aminokyselín a volajú sa depeptidy.

Ak pozostáva aminokyselinový útvar zo 100 alebo viacerých aminokyselín, hovorí sa o proteíne. Proteíny môžu obsahovať aj niekoľko tisíc aminokyselín. Najväčší dokázaný proteín v ľudskom tele je zložený z 30 000 jednotlivých aminokyselín. Volá sa titín a je to zložka svalstva. Veľké či malé proteíny sa skladajú vždy z tých istých 20 aminokyselín. Sú to základné stavebné prvky celého nášho tela. 

Proteinogénne aminokyseliny

Existuje viac ako 100 aminokyselín, ktoré zohrávajú úlohu v ľudskom metabolizme. Mimoriadny význam má 20 proteinogénnych aminokyselín , nazývaných aj alfa- aminokyseliny . „ Proteinogénne “ znamená, že tvoria tkanivo. Fungujú tiež ako zložky enzýmov a neurotransmiterov. Až na pár výnimiek sú všetky bielkoviny (okolo 100 000 rôznych bielkovín) v ľudskom organizme tvorené týmito aminokyselinami.

 

Esenciálne aminokyseliny: fenylalanín, troenín, tryptofán, valín, izoleucín, lyzín, leucín, metionín.

Neesenciálne aminokyseliny: alanín, arginín, asparagín, kyselina asparagová, cysteín, glutamín, kyselina glutámová, glycín, histidín, prolín, serín, tyrozín.

Alanín - neesenciálna aminokyselina
Reguluje hladinu cukru v krvi a hrá rozhodujúcu úlohu pri rýchlom zásobovaní energiou.

Asparagín - neesenciálna aminokyselina
Stimuluje produkciu hormónov obličiek a tým podporuje organizmus pri detoxikácii. Má preto diuretický a krv prečisťujúci účinok. Je východiskovým bodom pre chemické posly (neurotransmitery).

Kyselina asparágová - neesenciálna aminokyselina
Podporuje premenu produktov rozkladu obsahujúcich dusík na netoxickú močovinu, ktorá sa potom môže vylučovať obličkami. Hlavná zložka synapsií a neurotransmiterov.

Cysteín - aminokyselina obsahujúca síru
Nevyhnutné v boji proti voľným radikálom. Môže znížiť toxikologické účinky liekov a chemikálií. Prispieva k syntéze bunkových membrán a napomáha ich regenerácii. Metionín je potrebný na tvorbu cysteínu.

Glutamín - neesenciálna aminokyselina
Slúži ako „potrava“ pre aktívny imunitný systém a črevá. Zodpovedá za budovanie svalových bielkovín a zároveň zabraňuje ich odbúravaniu. Je dôležitou súčasťou dôležitého lapača radikálov a detoxikačného glutatiónu.

Kyselina glutámová - neesenciálna aminokyselina
Je východiskovým materiálom pre neurotransmitery, ako je glutamát, ktorý podporuje koncentráciu a schopnosť učiť sa, a tiež GABA, ktorý má tlmiaci účinok na nervové bunky. Podieľa sa na detoxikácii v cykle kyseliny citrónovej.

Glycín - neesenciálna aminokyselina
Je súčasťou kolagénu a je dôležitý pre spojivové tkanivo a kĺbové chrupavky. Podieľa sa na regulácii hladiny cukru v krvi a na syntéze žlčových kyselín. Je dôležitou súčasťou dôležitého lapača radikálov a detoxikačného glutatiónu.

Histidín - semiesenciálna aminokyselina
Je potrebná pri stavbe molekúl obsahujúcich železo, ako je feritín uchovávajúci železo a časť hormónu histamínu, ktorý hrá ústrednú úlohu v obrane pred cudzími látkami (zápalové reakcie). Viaže železo v červenom krvnom pigmente (hemoglobíne), ktorý má veľký význam pre transport kyslíka a pre ukladanie hodnoty pH v krvi. Rozhodujúce pre hojenie rán a obnovu tkaniva.

Homocysteín - medziprodukt metabolizmu metionínu a je považovaný za bunkový jed
Nedá sa dostatočne rozložiť, ak existuje nedostatok vitamínu B (B 12, B 6, kyselina listová). Narušuje kolagénové štruktúry v cievach, urýchľuje bunkovú smrť a je teda spoluzodpovedný za množstvo rozšírených chorôb. Homocysteín nepriamo ovplyvňuje imunitný systém.

Izoleucín - esenciálna aminokyselina
Reguluje hormón inzulín a aktivuje uvoľňovanie somatotropínu rastového hormónu. Slúži ako dodávateľ energie a významne sa podieľa na budovaní svalov a regenerácii.

Leucín - esenciálna aminokyselina
Podieľa sa na metabolizme bielkovín vo svaloch a pečeni, súčasne brzdí rozpad svalového tkaniva a podporuje hojivé procesy. Stimuluje uvoľňovanie inzulínu a somatotropínu.

Lysín - esenciálna aminokyselina
Je nevyhnutný pre stabilitu kolagénu, t.j. kĺbov, kože a spojivového tkaniva. Podporuje imunitnú obranu proti vírusom. Pomáha vstrebávať vápnik do zubov a kostí.

Metionín - esenciálna aminokyselina
Hrá dôležitú úlohu v mnohých metabolických procesoch a pri syntéze bielkovín a je východiskovou látkou pre adrenalín, L-karnitín a kreatín. Má protirakovinové a antioxidačné účinky. Metyluje histamín, čím zhoršuje funkciu tkanivového hormónu, takže je možné spomaliť alergické reakcie.

Ornitín - neesenciálna aminokyselina
Je súčasťou cyklu močoviny, ktorý sa používa na detoxikáciu amoniaku. Podporuje funkciu pečene a podporuje potenciu.

Fenylalanín - esenciálna aminokyselina
Je východiskovou látkou pre tyrozín a teda aj pre inzulín, melanín, prekurzor kožného pigmentu a tyroxín, hormón štítnej žľazy. Môže byť premenený na dopamín a serotonín, a má teda stimulačný účinok. Má účinok zmierňujúci bolesť a zlepšujúci náladu.

Prolín - neesenciálna aminokyselina
Je dôležitou súčasťou kolagénu a podieľa sa na regenerácii zápalu kostí a chrupaviek. Podporuje vývoj kĺbov a regeneráciu tkaniva a blokuje rozpad chrupavky.

Treonín - esenciálna aminokyselina
Udržiava cievy elastické. Nevyhnutný pre spojivové tkanivo a kosti. Je dôležitý pre produkciu imunoglobulínov a protilátok, chráni žalúdok a črevá.

Tryptofán - esenciálna aminokyselina
Je súčasťou svalov, ale aj širokej škály enzýmov a je tiež východiskovým materiálom pre serotonín, melatonín a vitamín B3. Má účinok zlepšujúci náladu a spánok.

Tyrozín - neesenciálna aminokyselina
Je neesenciálna aminokyselina pre tvorbu hormónov a neurotransmiterov. Tyrozín vzniká z esenciálneho fenylalanínu. Ten je obsiahnutý hlavne čokoláde, mlieku a vajciach. V krvi tyrozín cirkuluje ako súčasť bielkovinového prenášača tyreoglobulínu. Tyrozín je spolu s fenylalanínom prekurzorom pre biosyntézu hormónov adrenalínu (dreň nadobličiek), tyroxínu a trijódtyronínu (štítna žľaza), ďalej pre biosyntézu maleninu (pigmentov kože, vlasov, fúzov a očí). A tiež aj prekurzorom radu dôležitých látok - neurotransmiterov dopamínu a biochromov. Ovplyvňuje náladu, chuť do jedla a hladinu energie.

 

Valín - esenciálna aminokyselina
Podporuje vývoj a údržbu svalov. Zabraňuje zvýšenému odbúravaniu bielkovín, čo zlepšuje odolnosť voči infekciám a tiež zlepšuje hojenie rán. Stimuluje uvoľňovanie inzulínu, reguluje hladinu cukru v krvi a tiež zaisťuje rýchlu absorpciu všetkých aminokyselín vo svaloch a pečeni.

Ďalšie delenie aminokyselín je založené hlavne na ich chemických vlastnostiach:

 • podľa hodnoty ph na kyslé a zásadité aminokyseliny,
 • podľa obsahu síry na sírne aminokyseliny (najmä cysteín a metionín) a nesírne aminokyseliny,
 • podľa ich rozpustnosti vo vode v hydrofilných a hydrofóbnych aminokyselinách,
 • podľa ich využiteľnosti v energetických zdrojoch: glukoplastické aminokyseliny sa môžu premieňať na sacharidy, ketoplastické aminokyseliny nie.

Okrem proteinogenních aminokyselín, sú tu aj  (viac ako 400) aminokyseliny, ktoré  sa nevyskytujú v proteínoch, sú takzvané neproteinogenné aminokyseliny.

Príklady zahŕňajú L-tyroxín (hormón štítnej žľazy), GABA (inhibičný neurotransmiter), ornitín (metabolický medziprodukt v cykle močoviny) a mnohé ďalšie... Väčšina neproteinogénnych aminokyselín je odvodená od proteinogénnych aminokyselín.

Škoda, že naši lekári vzhľadom na existujúce poznatky o fungovaní ľudského tela, predpisujú lieky na utláčanie symptómov, a neriešia príčinu vzniku problému. Je úplne absurdné, že sa nenechá pri každom ochorení zhotoviť AMINOGRAM. Zdravotné poisťovne by mali so samozrejmosťou tieto náklady uhradiť. Ako ľahko by sa mohlo stať oveľa viac zázrakov vyliečenia ...

Aminogram si ale môžete kúpiť ako samoplatca stojí od 40 do 60 eur. (Vďaka najnovšej laboratórnej diagnostike jednoduchý krvný test ukáže, či je telo dostatočne zásobené najdôležitejšími aminokyselinami. Hodnoty sa určujú vzorkou z kapilárnej krvi, ktorú si môžete jednoducho vziať doma. Laboratórne výsledky ukazujú, či sa hodnoty líšia od normálneho rozmedzia.) Aminokyseliny patria medzi najdôležitejšie krvné parametre vôbec, aby všetko fungovalo, bez ohľadu na to, či ide o imunitný systém, hormonálny systém, hojenie rán, šťastie, spánok, regeneráciu všetkých orgánov atď. (O 90 dní môžete byť novým človekom) Na to však musí byť k dispozícii 8 základných a zostávajúcich poloesenciálnych látok vo vhodných množstvách, čo sa zvyčajne nedeje napriek nadmernej konzumácii bielkovín. Aminokyseliny sú súčasťou väčšiny orgánov, regulujú tvorbu enzýmov a metabolizmus a hrajú dôležitú úlohu vo VŠETKÝCH biochemických procesoch, ktoré v organizme prebiehajú. Zaručujú základnú zásobu zdravého a neporušeného organizmu a sú zodpovedné za vývoj a údržbu všetkých funkcií.

Ďalej predstavujú dôležité regulátory v kardiovaskulárnom systéme, tvoria predbežné štádium hormónov a neurotransmiterov, hrajú základnú úlohu pre neporušený imunitný systém a sú spoločne zodpovedné za tvorbu buniek a kostí. Najväčší význam má 22 proteinogénnych aminokyselín, ktoré je možné rozdeliť na 8 „esenciálnych“ a 14 „neesenciálnych“ aminokyselín. Organizmus si nedokáže esenciálne aminokyseliny vyrobiť sám, preto ich musíme prijímať v potrave. Spolu 8 esenciálnych aminokyselín leucín, izoleucín, valín, fenylalanín, methionín, treonín, tryptofán a lyzín sú dôležitými doplnkami výživy pre chorých ľudí, športovcov a ľudí s neustálym psychickým stresom, ktorých potreba aminokyselín sa môže rýchlo znásobiť.

Aminokyseliny ako arginín, tryptofán a fenylalanín hrajú dôležitú úlohu v hormonálnej rovnováhe, rytme spánku a bdenia a syntéze neurotransmiterov. Je však potrebná aj určitá rovnováha v príjme aminokyselín. Pretože predávkovanie arginínom môže viesť k črevným problémom, zatiaľ čo zvýšené hladiny histidínu môžu mať negatívne účinky na duševné zdravie.

Glutamín a kyselina glutámová pôsobia proti stresu, posilňujú celkový duševný stav a výkonnosť mozgu. Esenciálne aminokyseliny najlepšie získate zo živočíšnych produktov.

Ideálnym príkladom dokonalej potraviny, ktorá dodá dostatok esenciálnych aminokyselín, sú vajcia. Obsahujú totiž deväť, a síce histidín, izoleucín, leucín, lyzín, metionín, fenylalanín, treonín, tryptofán a valín. Kompletné aminokyseliny obsahuje aj hydina a nájdete ich aj v červenom mäse. Taký klasický chudý hovädzí stejk obsahuje na 100 g až viac ako 28 g bielkovín, čo zaručí prísun všetkých esenciálnych aminokyselín. Aj hydinové prsia vám dodajú komplexné aminokyseliny, ktoré potrebuje vaše telo. Iba o trochu menej proteínov obsahujú ryby ako tuniak a losos, kde nájdete až 25 g bielkovín na 100 g váhy.

Dávkovanie aminokyselín

Celková potreba bielkovín sa u ľudí líši. Stres, ochorenia, autoimunitné ochorenia, vek a fyzická aktivita môžu viesť k výraznému zvýšeniu dopytu niektorých aminokyselín. Existujú aj určité empirické hodnoty pre dennú potrebu esenciálnych aminokyselín.

Aj tu potreba trochu kolíše:

 • Leucín od 10 až 50 mg (denne)
 • Valín 26 mg (denne)
 • Izoleucín 20 mg (denne)
 • Lyzín od 30 až 64 mg (denne)
 • Fenylalanín od 38 až 52 mg (denne)
 • Treonín 16 mg (denne)
 • Metionín 21 mg (denne)
 • Tryptofán 4 mg (denne)

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa touto potrebou zaoberala a stanovila na to určité minimálne hodnoty .

Telo pritom dokáže aminokyseliny zo živočíšnych produktov veľmi dobre zužitkovať. To nám pomôže cítiť sa lepšie a získať všetky potrebné živiny.

Klaudia Pazgan

Publikované:   28.12.2021

HASHIMOTKY © 2022